Výživa psa

Image

Plusy a mínusy jednotlivých druhov stravy:

1. Doma pripravovaná strava - mäso, príkrmy, zelenina...
+ chutnosť a dobré prijímanie psom kvôli veľkej aromatickosti stravy
- náročná príprava a skladovanie
náročné nastavenie správnej kŕmnej dávky – zloženie živín, vitamínov a minerálov
v konečnom dôsledku ekonomicky menej výhodné alebo dokonca zdraviu nebezpečné - často vídame majiteľov psov kupovať lacné kuracie mäso z Poľska alebo Maďarska, pôvodne určené na likvidáciu do kafilérií, na Slovensku šikovne predávané za približne 0,50 €/kg. Obvykle sa jedná o mäso po záruke, zo zdochlín alebo s ešte nevylúčenými rastovými hormónmi po neúspešnom očkovaní-po ktorom nastal úhyn, ktoré majú neblahé účinky na organizmus psa (tieto hormóny sa neodstránia ani varením)!!! Takéto mäso musí ísť v zahraničí povinne do spalovní, žial na Slovensko sa vozí práve takýto odpad zo zahraničia a chovatelia sa potom čudujú prečo nemajú feny zdravé šteniatka, a prečo majú chorých psov.

2. Konzervy
+ dobré prijímanie kvôli aromatickosti
jednoduchá skladovateľnosť a dávkovanie
kompletné zloženie kŕmnej dávky
- veľká spotreba kvôli vysokému percentu vody ekonomicky nevýhodné-pozor na lacné,majú len 4 % mäsoveho odpadu a zvyšok tvorí šrot alebo nestrávitelná Soja

3. Suché krmivo
+ vyvážená strava odpovedajúca veku a zaťaženiu psa obsahujúca všetky potrebné vitamíny a minerály
jednoduchá skladovateľnosť a dávkovanie
ekonomicky výhodné
- umelá aróma – môže dôjsť k zhoršenému prijímaniu krmiva pri prechode z  komerčne aromatických krmív -preto by krmivo malo mať prírodnú arómu a prirodzenú chuť.  Upozornenie: Lacné krmivá z Maďarska, kde obal je dražší ako samotné krmivo- je vyrobené z kravskej močoviny, má nakyslí zápach a spôsobuje rôzne kožné choroby, alergie a chrasty. Práve takýmto lacným krmivom si chovatelia likvidujú chov, a psi často končia v útulkoch alebo v karanténnych staniciach.